Czwartki Lekkoatletyczne w Poznaniu

czwartki lekkoatletyczne

Tak o tej imprezie piszą na swojej stronie: „Stowarzyszenie „Sport Dzieci i Młodzieży“organizacja pożytku publicznego, od początku swego działania za nadrzędny cel stawia sobie zaktywizowanie najmłodszych Polaków do uprawiania sportu. Dlatego od lat organizuje największą masową imprezę dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych pod Hasłem „Czwartki Lekkoatletyczne“.

Faktem jest, że już od ładnych kilkudziesięciu lat ta impreza ma swoje miejsce w kalendarzu zawodów lekkoatletycznych dla dzieci. Właśnie zakończyła się 23 jej edycja. Jednak nie każdy o niej wie i nie każdy o niej słyszał. Wtajemniczeni w zasady i reguły tej imprezy są zwłaszcza trenerzy szkół podstawowych, którzy mają chęci i zapał, aby zabierać swoich podopiecznych na takie zawody.

Zaznaczam, że miałam okazję być jedynie w Poznaniu na 23 edycji czwartków. Relacje z imprez w Warszawie czy Łodzi miałam okazję oglądać przez kanał youtube. Można powiedzieć, że zawody te mają sporą frekwencję i rzeszę chętnych, młodych ludzi do uczestnictwa. Są to zupełnie inne zawody niż biegi przełajowe czy biegi stadionowe organizowane przez prywatne firmy. Na te kilka godzin trwania czwartkowych zawodów można przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i poczuć klimat rodem z PRLu. Formuła zawodów lekkoatletycznych nie zmieniła się od lat. O nie, nie piszę tego dlatego żeby Was i Wasze dzieci zniechęcić do udziału, a wręcz przeciwnie, żebyście z odpowiednim nastawieniem i wiedzą wkroczyli w ten tajemny świat. Jak już będziecie wiedzieć o co chodzi, z jakiej strony to wszystko ugryźć i na co się nastawić to mam nadzieję, że udział w 24 edycji Czwartków Lekkoatletycznych będzie samą przyjemnością zwłaszcza dla Waszych pociech.

Zacznijmy zatem od początku. Impreza Czwartków Lekkoatletycznych ma swoją stronę www oraz profil FB. Nie znajdziecie na niej jednak informacji ani wzmianek z Poznania 🙁 Możecie tam przeczytać ogólny Regulamin, a w poniższym tekście postaram się przedstawić Wam podstawowe zasady.

Czwartki Lekkoatletyczne mają dwie podstawowe rundy: jesienną i wiosenną, do tego dochodzi jedno spotkanie finału miejskiego oraz jedno spotkanie ogólnopolskie, gdzie startują najlepsi zawodnicy. W rundzie jesiennej w Poznaniu odbywały się 3 spotkania, a w rundzie wiosennej 5 – tak to miało miejsce w sezonie 2016/2017. Konkretne daty następnych spotkań znajdziecie na stronie WZLA
Sezon 2017/2018 rozpocznie się 14 września 2017r na Stadionie OSiR Golęcin w Poznaniu. Zawody odbywają się we czwartki, w godzinach popołudniowych około 15:30. Dokładny harmonogram zawodów można dostać od Pani bezpośrednio na stadionie, u której są również prowadzone zapisy dzieci.

Dyscypliny w których może wystartować dziecko

Dziecko może wystartować w dwóch konkurencjach. Jednej biegowej i jednej technicznej. Dziewczęta i chłopcy mają do wyboru: biegi na 60 m, 300 m, 600 m oraz konkurencje techniczne: skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową.

Prowadzone są punktacje w trzech kategoriach wiekowych oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Tak było w tym roku:
I grupa wiekowa 13 lat – rocznik 2004
II grupa wiekowa 12 lat – rocznik 2005
III grupa wiekowa 11 lat i młodsi – rocznik 2006

Start w dwóch wybranych konkurencjach dotyczy także zawodów finałowych w poszczególnych miastach, ale nie w Poznaniu. W Poznaniu dziecko mogło wystartować tylko w jednej wybranej przez siebie konkurencji (tak było w tym roku, może w następnym sezonie będzie inaczej). Prawo startu w finale ogólnopolskim uzyskają zawodnicy, którzy uczestniczyli przynajmniej w pięciu zawodach i w finale miejskim.

W jakim wieku zacząć uczestnictwo w Czwartkach Lekkoatletycznych?

Na zawodach można pojawić się już z 8-10latkiem. Możemy od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do klimatu zawodów stadionowych. W późniejszych latach nasze dziecko będzie miało większą przewagę, chociażby dlatego, że nie będzie się denerwowało samym faktem startu na dużym stadionie. Będzie to miejsce bardziej przyjazne i znane. Oczywiście traktujmy to na początku jako fajną zabawę i widowisko, w którym dziecko może wziąć udział, pokibicować i pooglądać ćwiczących rówieśników.

Co zrobić gdy pojawimy się na stadionie?

Na początek pobieramy dwie karteczki od Pani siedzącej pod jednym z parawanów (najlepiej pobrać kilka karteczek na zapas gdy mamy plan, aby nasze dziecko uczestniczyło we wszystkich czwartkach). Na karteczce umieszczamy imię i nazwisko dziecka, nazwę szkoły, wpisujemy swoje imię i nazwisko jako trenera oraz piszemy nazwę wybranej konkurencji. Na jednej karteczce np. Bieg na 300m, a na drugiej np. Skok w dal. Karteczki oddajemy dla Pani/Pana, który prowadzi daną konkurencję. Zawody zazwyczaj rozpoczynają się od biegu na 60m (biegnie kilka, czasem kilkanaście grup dzieci w zależności od frekwencji), w międzyczasie odbywa się rzut piłeczką, skok w dal, skok wzwyż i rzut piłeczką palantową. Bieg na 600m jest na samym końcu po wszystkich biegach na 60m i 300m.Cała impreza trwa około 1,5-2h. Po każdym czwartku dzieci, które były najszybsze w swoich kategoriach otrzymują dyplomy – w Poznaniu są do odebrania na kolejnych czwartkach lekkoatletycznych.

Wyniki z imprezy

Teoretycznie powinny być zamieszczone na stronie czwartków w zakładce WYNIKI. Z tego sezonu jednak brak, a zamieszczane są w plikach xls w zakładce AKTUALNOŚCI. Pojawiają się tam z lekkim, kilkudniowym opóźnieniem. Można też pobrać je wersji papierowej od Pani u której pobiera się karteczki na zapisy.
Wydaje się to wszystko na początek skomplikowane, ale już po pierwszym czy drugim czwartku zdążycie się zorientować co, gdzie i kiedy. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Wam wybranie się i organizację na tej imprezie. Powodzenia i do zobaczenia już we wrześniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *