Poznań i lekkoatletyka – gdzie dzieci mogą trenować?

Mówi się, że lekkoatletyka to królowa sportów. I coś w tym jest. To właśnie treningi lekkoatletyczne mogą być początkiem nie tylko do uprawiania biegów, skoku w dal czy rzutu oszczepem, ale również przydadzą się tym którzy w przyszłości wybiorą sporty grupowe takie jak piłka nożna czy koszykówka. Trwają obecnie Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce w Berlinie. Jak pięknie jest widzieć naszych rodaków zdobywających medale. Mamy już za sobą niesamowite emocje w sztafetach kobiet, w rzucie kulą i młotem oraz w biegach indywidualnych. Minione dni przyniosły nam sporo pozytywnej energii i mamy ochotę na jeszcze więcej. Powinniśmy być dumni z naszych rodaków!

Te pozytywne emocje skłoniły mnie do przybliżenia Wam tematu lekkiej atletyki w naszym rejonie. Na zawodach biegowych spotykam wiele utalentowanych dziewczynek i chłopców, z chęcią do biegania, którzy to w przyszłości mogą i nam dostarczyć sportowych wrażeń na arenie międzynarodowej. Może i u Was przyjdzie taki czas, że dziecko wyrazi chęć trenowania lekkiej atletyki. Pytań na początku będzie wiele: czy zapisać dziecko do klubu, jakie są w okolicy kluby lekkoatletyczne, czy wybrać trenera indywidualnego/prywatnego czy skorzystać z oferty istniejących klubów/stowarzyszeń?
Początki poszukiwań odpowiedniego klubu czy trenerów w Poznaniu i okolicy nie będą zapewne łatwe. Prężnie działających klubów lekkoatletycznych nie jest zbyt dużo. Trudno porównywać ich ofertę np. z licznymi klubami piłki nożnej.

Ograniczenie wiekowe – od ilu lat?

Po pierwsze – wiek dziecka. Niestety kluby niechętnie przyjmują młode dzieci, dla większości minimalną granicą jest 9-10 lat, nie wcześniej. To zupełnie inaczej niż w krajach z nami sąsiadującymi. W Niemczech, Czechach i Słowacji widuję na zawodach biegające w sztafetach 6latki. Już w takim wieku oswajają się ze stadionem, emocjami podczas zawodów, mogą przeżywać radość z wygranej i poczuć smak przegranej. U nas jest nieco inaczej. W Polsce brak jest zawodów dla małych dzieci. Jedynie ogólnopolski program „Czwartków Lekkoatletycznych” czy program „Lekkoatletyka dla każdego” obejmują działania skierowane do młodszej grupy. Ciągle mam nadzieję, że to się zmieni, że PZLA zauważy potrzebę organizowania zawodów dla młodszych dzieci. W tym roku miałam okazję uczestniczyć w zawodach w Oleśnicy (I Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci w Lekkiej Atletyce) zorganizowane przez WLKS Wrocław, miały okazję uczestniczyć w nich dzieci 10letnie i młodsze. Takie zawody powinny się odbywać w każdym mieście posiadającym zaplecze (stadion lekkoatletyczny), a Poznań przecież stadion ma i to bardzo ładny. Takich inicjatyw mamy zdecydowanie za mało w w Wielkopolsce i Polsce.

Kluby Lekkoatletyczne w Poznaniu

W samym Poznaniu można wymienić kilka klubów lekkoatletycznych, do których można zgłosić dziecko. Są to: Olimpia Poznań, AZS AWF Poznań, Energetyk Poznań. Są także kluby lekkoatletyczne w ościennych miastach, gdzie na uwagę zasługują: UKS DĄB Suchy Las, Klub MKS Juvenia Puszczykowo  czy Klub GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne. Możecie skorzystać także z oferty treningów w prywatnych klubach jakim jest np. Akademia Lekkoatletyczna Marcina Urbasia.

Ile kosztują zajęcia/treningi lekkoatletyczne?

Z przynależnością do klubu wiąże się mała opłata miesięczna. Wynosi w granicach 40-60 zł. Wpłaca się ją na rzecz klubu/stowarzyszenia. W ramach tej opłaty wasze dziecko może korzystać z dostępnych treningów, może otrzymać strój klubowy czy startować za darmo na zawodach organizowanych przez np. PZLA. Uczestnictwo w zajęciach prywatnych wiąże się z nieco większymi kwotami.

Który klub wybrać?

Tutaj wasz wybór będzie zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba sprawdzić godziny, terminy i miejsca treningów. Czasami dłużej nam zajmie dowóz dziecka na drugi koniec Poznania niż sam trening. Warto zatem poszukać klubu, który działa blisko naszego miejsca zamieszkania lub szkoły. Oczywiście ważni są także trenerzy. Trzeba sprawdzić jakie mają doświadczenie, w jakiej dyscyplinie się specjalizują, jakie mają podejście do dziecka. Zorientujmy się także czy klub działa prężnie, czy prowadzą profile społecznościowe, czy jest z organizatorami klubu kontakt zarówno ten mailowy jak i telefoniczny czy wspierają swoich członków i ich promują. Nie zawsze pierwszy wybór klubu będzie trafiony, czasami trzeba poszukać dłużej, by wybrać ten odpowiedni.

Dzięki przynależności do klubu nie tylko wasze dziecko zyska możliwość uczestnictwa w regularnych treningach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Będzie miało także możliwość wyjazdu na obozy treningowe letnie i zimowe, a podczas zawodów LA będzie miało wsparcie nie tylko Wasze, ale przede wszystkim trenera, który podpowie, skoryguje i pocieszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *