Biegi dla dzieci – kiedy zacząć?

Biegi dla dzieci stają się bardzo popularną formą zachęcania naszych najmłodszych do uprawiania sportu. Z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej tego typu wydarzeń w kalendarzu biegowym. Praktycznie każdej większej imprezie dla dorosłych towarzyszą również biegi dla dzieci. Są to najczęściej biegi przełajowe, ale nasze pociechy mają też okazję sprawdzić się na stadionowej bieżni czy w biegach ulicznych.

Ze swoim dzieckiem miałam okazję uczestniczyć w wielu tego typu imprezach. Im córka jest starsza tym częściej dopytuje się o kolejny bieg. Sami z mężem również biegamy, więc nasze dziecko nie jest zadowolone, gdy podczas wyjazdu na biegi nie ma biegu również dla niej. Wyszukujemy zatem imprez gdzie córka zaspokoi swoje aspiracje i będzie to dla niej świetna zabawa.

Kiedy zacząć biegać z dzieckiem?

Każdy moment jest odpowiedni, by dziecko zaczęło biegać. Praktycznie od najmłodszych lat możemy zabierać je na biegi. My zaczęliśmy już w przedszkolu od fajnych imprez gdzie przede wszystkim liczyła się zabawa, miłe otoczenie i dodatkowe atrakcje towarzyszące biegom np. festyn rodzinny, koncert dla dzieci, możliwość udziału w innych konkurencjach lekkoatletyki, dmuchane zamki, wata cukrowa, lody itp. Takie dodatkowe atrakcje zdecydowanie przyciągną każdego malucha. Zazwyczaj były to imprezy związane z jakimś wydarzeniem: bieg mikołajkowy, bieg świętojański czy bieg czekoladowy. Zdobycie pięknego medalu w kształcie truskawki, słoneczka czy pięknej Rusałki to duży bodziec dla malca do pokonania trasy. Podczas biegu dla maluszków zazwyczaj rodzic może być blisko swojego dziecka, więc nie musimy się martwić, że będzie biegł sam i sobie nie poradzi z pokonaniem trasy. Jednak starajmy się wyzwalać w dzieciach jak najwięcej samodzielności. Niech od początku próbuje samodzielnie przebiec 100 czy 200m. Przy takich krótkich trasach zawsze mamy je na oku.

Jakie dystanse są odpowiednie dla dziecka i w jakim wieku?

Tutaj nie mamy co się martwić o dopasowanie dystansu do wieku dziecka. Zazwyczaj organizatorzy podają długość trasy oraz roczniki dzieci jakie będą je pokonywać. Nie są to trasy długie i ze spokojem każde dziecko je pokona. Mamy zazwyczaj do wyboru dystanse od 100m dla najmłodszych do 2000m dla młodzieży. Im nasza pociecha będzie starsza możemy powoli zabierać ją na dłuższe trasy, ale ważne jest , by zacząć od treningów, a nie od razu od zawodów. Zabierzmy dziecko do lasu, przebiegnijmy kilka razy truchcikiem 2, 3 lub 4 km i wówczas możemy zobaczyć czy jest gotowe, by pobiec z nami na piątkę 🙂 Już w wieku 8-9 lat jest to dystans, który każde wysportowane dziecko może ze spokojem pokonać w naszej obecności i pod naszą opieką.

Nie ma zatem z czym czekać i odkładać pierwszego treningu czy startu w zawodach na później. Im wcześniej pokażemy dziecku jaką frajdę można mieć z biegania, tym chętniej będzie w życiu uprawiać sport. Zetknięcie się z innymi dziećmi na zawodach, pierwsza rywalizacja, porażka czy wygrana to świetne i potrzebne dzieciom doświadczenia. Dzięki temu zmotywujemy nasze maluchy do szkolenia swoich umiejętności, do dalszych treningów i zdobywania doświadczenia od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *