Trofea sportowe, medale – czy są ważne?

trofea sportowe

Zawsze powtarzam, że trzeba traktować dzieci tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Myślę, że tą zasadą powinni się kierować wszyscy organizatorzy biegów dla dzieci. Niejednokrotnie mówię dziecku, że najważniejsza jest zabawa i satysfakcja, a nie to co się dostaje. Patrząc jednak z drugiej strony zastanawiam się, czy my dorośli startowalibyśmy w biegach gdzie nie byłoby trofeów sportowych ani ładnych medali? Mogę się założyć, że większość z Was zachwyca się otrzymanym ma mecie medalem lub pucharem wywalczonym podczas zawodów.

Dla dzieci upominki otrzymane podczas biegów mają bardzo duże znaczenie. Myślę, że większość organizatorów nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest to dla najmłodszych kwestia. Jeżeli bieg dla dzieci jest biegiem towarzyszącym to pakiet startowy dla najmłodszych, trofea sportowe, medale lub statuetki tworzone są po kosztach lub w ogóle ich nie ma.

Czy warto organizować bieg dla dzieci?

Miałam okazję uczestniczyć w wielu imprezach biegowych. Większość z nich była poprzedzana biegami dla dzieci. Coraz częściej mam jednak wrażenie, że biegi te są wciskane tylko po to, żeby były i żeby można było napisać na stronie www czy innym portalu społecznościowym, że jesteśmy fajni i organizujemy zawody dla maluchów. Moim zdaniem organizacja biegów dla dzieci jest trudniejsza niż biegów dla dorosłych. Tutaj musimy wymagać od danego stowarzyszenia lub firmy więcej. Musimy wymagać jeszcze lepszego przygotowania i sprawnej organizacji. Tak jak wcześniej wspomniałam takie biegi tworzone są jednak po kosztach, a organizatorzy niezbyt się do nich przykładają. Dlaczego? Trudno jednoznacznie napisać. Może myślą, że bieg dla dzieci nie może być zbyt drogi? Może myślą, że rodziców nie stać na zapłacenie 20 -30 zł za dobrze zorganizowany bieg dla dziecka? Czym dokładnie kierują się organizatorzy nie mam pojęcia. Wiem jedno, że jak ma ktoś zamiar zorganizować bieg dziecięcy lub młodzieżowy musi się do tego przyłożyć i nie robić tego po łebkach. Musi zadbać o wszystkie detale i tutaj odsyłam was do wcześniejszych moich wpisów na temat biegów dla dzieci: Biegi dla dzieci – duże wyzwanie organizacyjne?

Medale i trofea sportowe – czyli to co dzieci kochają najbardziej

A teraz przejdźmy do meritum, czyli do trofeów sportowych. Dorośli z niecierpliwością i radością czekają na prezentację medali jakie otrzymają na mecie. Zazwyczaj odbywa się to na kilka dni przed biegiem. Zachwycamy się jaki ładny jest medal lub na odwrót szczerze opisujemy nasze niezadowolenie. Interesujemy się z czego będzie wykonany i jakie detale okolicznościowe będą naniesione. Medale to praktycznie jedna z ważniejszych kwestii w biegach.

Często czytam w komentarzach pod zdjęciem medalu: „O jaki ładny! Jest po co biec”. Czy myślicie zatem, że nasze dzieci zachwycą się byle czym? Czy złota blaszka z nalepką to jest to co chciałyby otrzymać dzieciaki? Myślę, że nie. To my dorośli cieszymy się z ładnie wykonanego medalu jak małe dzieci, a co dopiero ci najmłodsi.

To właśnie dla nich taka pamiątka ma największe znaczenie. Może to być ich pierwszy w życiu zdobyty medal. Niech zatem będzie pięknie prezentował się na ścianie.

Puchary, nagrody, trofea sportowe za zwycięstwo.

Te nie są przeznaczone dla każdego. Dotyczy to zazwyczaj niewielkiej garstki dzieci, która zdobędzie miejsca I-III. Uważam, że widok pięknych pucharów motywuje dzieci do przebiegnięcia trasy szybciej i z większym zapałem. Puchary lub statuetki powinny towarzyszyć każdym zawodom. Tak jest w świecie dorosłych, tak też powinno być i na zawodach organizowanych dla dzieci. Otrzymanie trofeów sportowych jest pięknym wyróżnieniem dla każdego dziecka i pamiątką na całe życie. Biegi rekreacyjne, bez klasyfikacji, bez wyróżnień zupełnie moim zdaniem nie motywują dzieci do wysiłku i ulepszania swoich zdolności.

Mogę stwierdzić, że bardzo ważne są nagrody jakie otrzymują nasze dzieci na mecie. Dlatego też polecając Wam biegi dopisuję zawsze wzmiankę o medalach i trofeach. Zapisując dziecko na bieg sprawdzajmy fotorelacje z poprzednich lat. To właśnie z nich dowiemy się najwięcej. Rzadko kiedy organizator decyduje się na zmianę formy biegu czy na inwestycję w porządne medale w następnych latach. Miałam okazję nie raz usłyszeć z ust organizatorów: „Przecież dla dzieci to jest nieistotne”, „Dziecko nie zwraca uwagi na medal jaki otrzymuje”, „Ważne że dziecko ma co powiesić na szyi”. Nie chcemy też słyszeć z ust naszych dzieci pytań: „A dlaczego dorośli dostają takie ładne medale, a my nie?”

Jeden komentarz do „Trofea sportowe, medale – czy są ważne?

  1. Podczas pisania powyższego artykułu, z czystej ciekawości, wysłałam do kilku firm prośbę o wycenę medali odlewanych. Były to pierwsze lepsze firmy znalezione w necie. Otrzymałam od wszystkich informacje zwrotne. Wykonanie medalu waha się w granicach od 6 zł do 9 zł netto (przy produkcji około 500 sztuk). Cena obejmuje wszystkie dodatkowe koszty z projektem, matrycą, taśmami (szerokość 2cm) i dostawą włącznie. Z tych cen zapewne u większości producentów można jeszcze trochę wynegocjować. Zatem cena około 5 zł za ładny, odlewany, metalowy medal jest całkiem realna do wynegocjowania dla organizatorów biegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *