Spiker – niewidoczny anioł zawodów

spiker na biegach

Zawody – zapisujemy się, odbieramy pakiety, biegniemy, zdobywamy medal i wracamy do domu. Często nie mamy jednak świadomości ile wysiłku i pracy kosztuje organizacja takiej imprezy. A uwierzcie mi jest to duże przedsięwzięcie, ogrom niewidocznej na pierwszy rzut oka pracy, załatwiania pozwoleń, tworzenia zgranej grupy ludzi, dopracowywania szczegółów i nadzieja, że wszystko się uda. Nie jest to łatwe i nie każdemu organizatorowi wychodzi za pierwszym razem. Ważne jest jednak to, by na kolejne lata wyciągnąć odpowiednie wnioski i z roku na rok ulepszać.

Chciałabym dzisiaj skupić waszą uwagę nie na samych organizatorach czy wolontariuszach, a na osobie, od której zależy w sporej mierze powodzenie i sukces imprezy. Spiker, bo o nim będę pisać.

Spiker – to niezwykle ważna osoba

Spiker to osoba zapowiadająca poszczególne pozycje programu, podająca komunikaty, odczytująca przygotowane przez organizatorów teksty. To on jest cały czas obecny wśród nas. To dzięki niemu wiemy co się dzieje, co mamy robić i kiedy mamy robić. Gdyby go zabrakło panowałby chaos i impreza byłaby totalną klapą. Poprowadzenie imprezy sportowej na odpowiednim poziomie to wielka sztuka. Tutaj trzeba wykazać się odpowiednim tonem głosu, dobrym odnalezieniem się w tłumie, pozytywnym nastawieniem, ogarnięciem wielu spraw na raz, wykazać się spostrzegawczością i tolerancyjnością. Spiker to taka niewidzialna pomoc dla każdego. Często brak odpowiedniego spikera może rozłożyć na łopatki najlepiej zorganizowaną imprezę. A tą niezbyt dobrze zaplanowaną może uratować i wynieść na wyżyny.

Spiker, sprzęt i nagłośnienie.

Dla spikera duże znaczenie ma sprzęt jakim dysponuje. Dobre nagłośnienie imprezy ma kolosalne znaczenie. Jeżeli połączymy te trzy rzeczy: świetny spiker, dobry sprzęt i odpowiednie nagłośnienie to jest duża szansa, że impreza zakończy się sukcesem. Każdy kto chociaż raz był na zawodach wie, że osoba prowadząca imprezę jest nadzwyczaj ważna. Bez niego nie odbędą się żadne zawody. Rolę spikera doceniamy jeszcze bardziej gdy trafimy na imprezę, gdzie go brakuje, gdzie go nie słychać, gdzie nic nie wiadomo i nikt nie informuje przybyłych ludzi. A na takich zawodach również miałam okazję być. Miałam też okazję być na imprezach, na których gdyby nie świetnie odegrana rola spikera to nie miałabym dobrego zdania o imprezie.

Według mnie spiker jest bardzo ważny na zawodach biegowych. To on tworzy miłą atmosferę i odpowiednią aurę. Jego rola nie sprowadza się tylko i wyłącznie do informowania i przedstawiania punktów programu. To on zagrzewa do pozytywnej rywalizacji, motywuje do wspólnej zabawy, mówi o zasadach fair play, rozśmiesza anegdotami. To właśnie dlatego praca spikera jest jedną z najtrudniejszych na zawodach. To on jest łącznikiem między zawodnikami a organizatorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *